4th ITF Palestine taekwondo tournament - results

Under the auspices of the Jerusalem Clubs Association

International Taekwondo Federation In Palestine holds the fourth I.T.F PALESTINE taekwondo tournament

Jerusalem: - Under the auspices of the Association of Jerusalem Clubs, International Taekwondo Federation In Palestine held the fourth ITF PALESTINE Taekwondo Championship last week in the Private Care Hall in Jerusalem, under the auspices of the media network and the agency Pal and Sport and space together and with the participation of clubs Schools supervised by the academy, which is the Hilal Jerusalem Club and the Social Youth Center Shuafat Camp, An-Najah Academy, Beit Hanina, and School of Tomorrow's Scholars, in addition to the Iternational Jerusalem Academy Team of Kafr Aqab, and likewise 100 Player and player, the President of the International Taekwondo Federation In Palestine Master Mohammad Salah Abu Rmeileh coordinated with the International and Asian Taekwondo Federation in order to agree to the establishment of the fourth championship in Jerusalem, which was published on the official website of the Asian Federation of Taekwondo www.asiaitf.org, as part of its agenda for the official Asian championships and formed special committees For the tournament, which led the events of the tournament, which is the Referees Committee, which consisted of Ibrahim Abu Rmeileh, Allam Damiri, Younis Samreen and Nader Al-Jaba Ahmed Hussein, Mohamed Abdel Karim and the Committee of the System consisted of students and scouts of the An-Najah Academy School, they are Sadin Hroub, Marwa Hroub,Roaa Taha, Hala Hroub, Dima Allama, Sadeen Kateb, Taleen Kateb ,Zainah Safi, Ezz Al-Din Allama, Abdul Rahman Taha, Walid Dalaa, Suhail Abu Rumaila, Amir Alameh, Amro Al-Kurd, Subhi Taha and Adam Malabe Kamal Belbeisi, Muhammad Mahfouz, the Special Security Committee for the championship, and it consisted of Muhammad Al Salaymeh, Muhammad Zaytun, Abd Al Salaymeh, Abdullah Abu Hadwan, Ahmed Abu Doweih, and the Committee The activities and distribution of gifts presented by the academy to all the participants and drawing on faces that were received by the group of seven Sanabel Jerusalem, which consisted of Maya Sari, Iman Salah, Amjad Awaida, Dania Shawarma and Sarah Amr, and all these committees have been special sessions for the success of the championship and attended the activities of the championship National and sports figures and is a member The Executive Office of the Palestinian Olympic Committee, Major General Dr. Nazih Nairat Abu Jaafar, Deputy Mayor of Kafr Aqab Lafi Al-Ajlouni, and President of the Palestinian Federation for Bodybuilding and Fitness Salah Abu Rmeileh, member of Al-Quds Clubs Association, Mohamed Al-Bahri, and head of the Popular Committee in the Shuafat camp, Mahmoud Al-Sheikh, and the presence of the families of the players. The championship activities started with the speech of the President of the International Taekwondo Federation In Palestine Master Abu Rmeileh, who welcomed all the attendees and conveyed the greetings of the President of the International Taekwondo Federation, Grand Master Powell Willeer to all the participants The tournament comes in preparation for the World Taekwondo Championship, which will be held in 2020 in Slovenia, in which Palestine will participate, and then the tournament competition between the players started through free fighting according to the ITF regulations, and then the national and sports figures crowned the champions of the tournament with the first three cups, whose results were as follows: -

Class (2014-2015)
Weight under 20 kg: -
First place: - Ryan Abu Rumaila
Second place: - Anas Al Lalla


Weight under 22 kg: -
First place: - Ahmed Jaber
Second place: - Muhammad Shanaita

Class (2011 -2012 -2013)
Weight under 20 kg: -
First place: - Muhammad Al-Salaymeh
Second place: - Tariq Abu Shalbak
Third place: - Ibrahim Amira

Weight under 22 kg: -
First place: - Ma'an Al-Salaymeh
Second place: - Fayez Al-Jolani


Weight under 24 kg (a): -
First place: - Abed Abu Asab
Second place: - Ibrahim Bassila


Weight under 24 kg (B): -
First place: - Yazan Al-Qawasmi
Second place: - Khaled Al-Rajabi
Third place: - Muhammad Al-Tawil


Weight under 26 kg (a): -
First place: - Salah Abu Rmeileh
Second place: - Ahmed Sanduqa


Weight under 26 kg (B): -
First place: - Muhammad Ramadan
Second place: - Muhammad Al-Razem

Weight under 29 kg: -
First place: Adi box
Second place: - Karam Abu Rmeileh


Weight under 32 kg: -
First place: - Qusai Al-Qawasmi
Second place: - Muhammad Awaida
Third place: - Abd Alrahman Jamjoom

Weight under 36 kg: -
First place: - Muhammad Faraj
Second place: - Issa Al-Natsheh


Weight under 40 kg: -
First place: - Muhammad Al-Najjar
Second place: - Ali Hassouneh


Class (2011 -2012 -2013)
Girls

Weight under 22 kg: -
First place: - Sana Abu Rmeileh
Second place: - Lillian Khader

Weight under 32 kg: -
First place: - Raneem Al-Jolani
Class (2008 - 2009 - 2010)


Weight under 24 kg: -
First place: - Imad Awad
Second place: - Jameel Abu Arafa

Weight under 26 kg: -
First place: - Issam Sandoka
Second place: - Yasser Abu Gharbieh


Weight under 29 kg (a): -
First place: Rabee Al-Qawasmi
Second place: - Amin Al-Tawil
Third place: - Islam Al-Sharbati


Weight under 29 kg (B): -
First place: - Mohamed Agha
Second place: - Ali Al Salaymeh


Weight under 32 kg (A): -
First place: - Anas Farhat
Second place: - Walid Abu Sara
Third place: - Motasem Hawash


Weight under 32 kg (B): -
First place: - Seraj Sultan
Second place: - Yamen Al-Qawasmi
Third place: Moataz Sandoka


Weight under 35 kg (a): -
First place: - Adam Falah
Second place: - Adam Al Salaymeh


Weight under 35 kg (B): -
First place: - Nour Mahfouz
Second place: - Mohamed Abu Eid


Weight under 40 kg (a): -
First place: - Al-Mu'tasim Billah Qeresh
Second place: - Abd Alrahman Owaida
Third place: - Faisal Abu Rmeileh


Weight under 45 kg: -
First place: Rabie Abu Rmeileh
Second place: - Abd Alrahman Abu Rajab


Weight under 50 kg: -
First place: - Atta Faraj
Second place: - Mohammad Abu Sara
Third place: - Tayseer Abusnainah


Weight 50+ kg: -
First place: - Qais Shehadeh
Second place: - Musa Salah

Class (2008 - 2009 - 2010)
Girls :-
Weight under 26 kg: -
First place: - Shada Ali
Second place: - Maryam Al-Qawasmi


Weight under 29 kg: -
First place: - Batoul Ziyad
Second place: - Yasmine Al-Qawasmi


Weight under 40 kg: -
First place: - Sarah Al-Mohtaseb
Second place: - Carmel Amira
Class (2005-2006 - 2007)


Weight under 33 kg: -
First place: - Jamil Shanaita
Second place: - Wajdi Jwaresh


Weight under 37 kg: -
First place: - Anas Dweik
Second place: - Ahmed Qeresh


Weight under 40 kg: -
First place: - Mohammad Shalabi
Second place: Zaid Al-Joba


Weight under 45 kg: -
First place: - Wadih Jwaresh
Second place: - Khaled Al-Salaymeh


Weight under 50 kg: -
First place: - Muhammad Mahfouz
Second place: - Abdullah Al-Bakri
Third place: - Adam Al-Qawasim


Weight under 60 kg: -
First place: - Qusai Faraj
Second place: - Amjad Abu Shoukor


At the end of the tournament, a member of the Executive Office of the Palestinian Olympic Committee, Major General Dr. Nazih Nairat Abu Jaafar praised the technical and organizational level of the tournament, and thanked Master Abu Rmeileh for the successes of his heroism, which he held in Jerusalem, which is a beacon for Palestinian sports.

View the embedded image gallery online at:
https://asiaitf.org/news#sigFreeIda68669ebb5

Read more...

4th ITF Palestine taekwondo tournament

The fourth itf palestine taekwondo tournament will be held in Jerusalem on 13-12-2019. The President of the Palestinian Federation, MOhammad Abu Rmeileh, has formed the referees committee and the organizing committee that will lead the championship.

Read more...